Život na pivničnom rade

Vzniká už tradícia, že v čase, keď vo Fiľakove slávime patrocínium nášho kostola, vinári z OZ Pivničný rad otvárajú pre verejnosť svoje pivnice, aby z nich vybrali vzácnosti, ktoré ukrývajú. Najväčším pokladom vinára je samozrejme jeho víno. To, čo donesú zo svojich pivníc, môžete nielen vidieť, ale hlavne ochutnať, ak sa vyberiete 17. augusta 2019...

Začiatkom marca sa v Dolných Plachtinciach uskutočnil XX.ročník tradičnej vinárskej súťaže. Medzi viac ako 300 súťažnými vínami dosiahli vína fiľakovských vinárov veľký úspech.

Čo môže byť v lete príjemnejšie ako posedenie s priateľmi, krajanmi, stretnúť nových známych a len tak pospomínať na rôzne udalosti v živote. Skrátka, užívať si deň. No aké by to bolo užívanie bez dobrého vína?! To predsa patrí spolu. Práve preto pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať letné posedenie v príjemnej spoločnosti, pripravujeme 11....

Na začiatku je možno dôležité predstaviť sv. Urbana - ochrancu vinárov, vína, vinohradníkov, ale dokonca i debnárov a krčmárov. Sv. Urban je aj ochrancom proti mrazu a súčasne i proti opilstvu.

Dňa 12. augusta 2017 fiľakovské pivnice otvorili znovu vráta širokej verejnosti. Na pivničnom rade mali návštevníci môžnosť ochutnať rozličné vína miestnych vinárov. Záujemcovia mali možnosť prehliadky podzemia, kde sa okrem zaujímavostí z dejín dozvedeli niečo o ochutnávaní a vlastnostiach vína.

V sobotu 1.4. 2017 členovia OZ Pivničný rad a niekoľkí majitelia pivníc zorganizovali spoločnú brigádu s cieľom vyčistenia okolia pivníc od ilegálnych skládok odpadu. Tieto pochádzali najmä od niekdajších neprispôsobivých obyvateľov jedného z objektov. Tento problém sa nášmu OZ podarilo definitívne vyriešiť na jeseň, keď sme objekt získali do...

Na vinohrady pomaly prichádza zima, hlboko v pivniciach už dozrieva nové víno. Ďalší vinársky rok sa chýli ku koncu. Spolu s tým však znovu ožije dávna tradícia. Pivničným radom sa bude rozliehať vôňa vareného a zamatová chuť mladého vína.

Na vinohrady zavítala jeseň, nastal čas oberačiek. Na pivničnom rade pokračujeme v obnove tradícií. Po niekoľkých desaťročiach budú mať milovníci vína príležitosť zažiť čaro vinobrania priamo vo fiľakovských pivniciach.

© 2016 OZ Pivničný rad Fiľakovo.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!