Na fiľakovskom pivničnom rade sa budú ochutnávať nové vína

09.05.2019

Deň patróna vinárov a vinohradníkov - svätého Urbana (25.5.) odštartuje nový vinársky rok na pivničnom rade vo Fiľakove. Miestni vinári z OZ Pivničný rad z tejto príležitosti pripravia ochutnávku svojich nových vín.

Na začiatku je možno dôležité predstaviť sv. Urbana - ochrancu vinárov, vína, vinohradníkov, ale dokonca i debnárov a krčmárov. Nevieme, či Urban, ktorý bol rímskym pápežom v rokoch 223- 230, mal rád víno alebo zakladal vinohrady, no stal sa obľúbeným patrónom vinohradníkov. Pamiatka mučeníckej smrti svätého Urbana sa v liturgickom kalendári slávi 25. mája. Práve tieto májové dni sú známe svojim nestálym počasím, dažďom i vetrom a vyskytujú sa aj oneskorené a obávané mrazy. Zbožní ľudia prosili sv. Urbana, aby chránil ich vinice pred nepriaznivým počasím. Tento zvyk sa zachoval až do dnešných dní. Keď prechádzame obcami a dedinami, môžeme vidieť sochu sv. Urbana týčiacu sa smerom k viniciam, poliam a záhradám.

Na Urbana sa však konali aj rôzne zábavy púte, procesie a často to boli aj rôzne hostiny. Pre vinohradníkov a vinárov to teda bol výnimočný deň a práve preto, pripravilo OZ Pivničný rad na sv. Urbana ochutnávku nových vín. Naši vinári vám ponúkajú možnosť posedieť si s priateľmi a vychutnať nové vína pri vínnych pivniciach. Ochutnávka sa samozrejme neobmedzí len na mladé víno, ale u niektorých vinárov Vám určite ponúknu aj niečo zaujímavé zo svojho archívu, či medailami ocenené vína.

Ochutnávka nových vín sa uskutoční dňa 25. mája (sobota) 2019 od 14:00 hod. na Pivničnom rade vo Fiľakove.

Všetkých vás srdečne pozývame a veríme, že sa u nás budete dobre cítiť a radi sa k nám vrátite, aby sme tú našu kultúru, vínnu kultúru spolu pozdvihli na správne miesto.

Víno vytvára priateľstvá, urovnáva hádky a bezpochyby tvorí dobrú náladu.

© 2016 OZ Pivničný rad Fiľakovo.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!