OCHUTNÁVKA NOVÝCH VÍN 2018

22.04.2018

Na začiatku je možno dôležité predstaviť sv. Urbana - ochrancu vinárov, vína, vinohradníkov, ale dokonca i debnárov a krčmárov. Sv. Urban je aj ochrancom proti mrazu a súčasne i proti opilstvu.

Nevieme, či Urban, ktorý bol rímskym pápežom v rokoch 223- 230, mal rád víno alebo zakladal vinohrady, no stal sa obľúbeným patrónom vinohradníkov. Pamiatka mučeníckej smrti svätého Urbana sa v liturgickom kalendári slávi 25. mája. Práve tieto májové dni sú známe svojim nestálym počasím, dažďom i vetrom a vyskytujú sa aj oneskorené a obávané mrazy. Zbožní ľudia prosili sv. Urbana, aby chránil ich vinice pred nepriaznivým počasím. Tento zvyk sa zachoval až do dnešných dní. Keď prechádzame obcami a dedinami, môžeme vidieť sochu sv. Urbana týčiacu sa smerom k viniciam, poliam a záhradám.

Na Urbana sa však konali aj rôzne zábavy púte, procesie a často to boli aj rôzne hostiny. Pre vinohradníkov a vinárov to teda bol výnimočný deň a práve preto, pripravilo OZ Pivničný rad na sv. Urbana ochutnávku nových vín. Naši vinári vám ponúkajú možnosť posedieť si s priateľmi a vychutnať minuloročné vína pri vinných pivniciach. Ochutnávka sa samozrejme neobmedzí len na mladé víno, ale u niektorých vinárov Vám určite ponúknu aj niečo zaujímavé zo svojho archívu.

Krásu tohoto podujatia dotvárajú dobré naladení konzumenti, upravené prostredie pri pivniciach, náučný vinársky chodník, možnosť posedenia pod takmer letným slnkom a oslava jari pri víne.

Ochutnávka nových vín sa uskutoční dňa 26. mája (sobota) 2018 od 14:00 hod. na Pivničnom rade vo Fiľakove.

Všetkých vás srdečne pozývame a veríme, že sa u nás budete dobre cítiť a radi sa k nám vrátite, aby sme tú našu kultúru, vínnu kultúru spolu pozdvihli na správne miesto.

Víno vytvára priateľstvá, urovnáva hádky a bezpochyby tvorí dobrú náladu.

© 2016 OZ Pivničný rad Fiľakovo.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!