Náš príbeh

.

OZ Pivničný rad

.

   V roku 2016 vzniklo z iniciatívy niekoľkých vinárov vo Fiľakove občianske združenie, ktoré si kladie za cieľ upriamiť pozornosť miestnych, ale aj cezpoľných na nevšednú lokalitu v meste, a to pivničný rad. Pivničný rad je zároveň aj názov OZ. Miestni vinári chcú systematicky pracovať na tom, aby priestor, kde vyrábajú víno a ktorý im zároveň patrí, nezapadol prachom zabudnutia a devastácie.

     Už nejaký čas - niekoľko rokov oživujú vínne pivnice. Hoci ich stav nie je ideálny, lebo mnoho z nich chátra, niektoré už zaplavila voda, iné znehodnotili zlodeji. Majiteľov, schopných udržiavať pivnice a ich okolie ubúda. Mladých nadšencov je poriedko. Pritom pivnice vytesané do pieskovca sú svojím spôsobom nielen raritou mesta, ale aj regiónu. A práve tento stav chce OZ Pivničný rad postupne zmeniť. Oživiť tradíciu vinárstva, zachrániť a sprístupniť vinné pivnice, zviditeľniť a zvýrazniť túto lokalitu, prezentovať ju a využiť aj na rozvoj turistiky a cestovného ruchu. V mnohých pivniciach sa zachovali staré sudy, lisy a iné nástroje potrebné k výrobe vína.

        Členovia OZ, to je niekoľko nadšencov, ktorým nie je ľahostajný ďalší osud tohto unikátneho miesta. Ich snahou je vytvoriť na pivničnom rade podmienky pre pravidelné stretávanie sa ľudí, ktorí majú záujem robiť dobré víno; kde by si odovzdávali skúsenosti, vzdelávali sa, spoznávali a využívali nové technológie, a hlavne, aby sa na fiľakovskom pivničnom rade vyrábalo a pilo dobré víno. Veria, že kto raz získa vášeň pre víno, a privonia k vinárstvu, už ho táto láska nikdy neopustí.

© 2016 OZ Pivničný rad Fiľakovo.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!