Záchrana pivníc a výroba vína

Na fiľakovskom pivničnom rade sa nachádza dokopy viac ako 80 pivníc. Takých pivníc, v prítmí ktorých pulzuje aj dnes život, je však už len 22.  Mnohé pivnice v posledných rokoch chátrajú, iné padli za obeť vandalom a zlodejom, ktorí rozkradli často cenné a jedinečné lisy, či iné zariadenie. Viaceré z pivníc skončili ako čierne skládky odpadu. Do budúcna hrozí, že tento stav by sa mohol zhoršovať. Postupným alebo bezprostredným zánikom sú ohrozené až tri zo štyroch tunajších pivníc. OZ Pivničný rad si uložilo za cieľ zveľaďovať okolie pivníc. V rámci toho sa členovia snažia zabrániť ďalšiemu vzniku čiernych skládok a iniciovať odstránenie súčasných. OZ Pivničný rad bude podporovať, aby sa v súčasnosti chátrajúce pivnice mohli dostať do rúk zodpovedných nadšencov vína, ktorí budú pivničný rad a staré pivnice ďalej zveľaďovať.


V dnešnej hektickej dobe dáva mnoho ľudí prednosť lacným vínam z políc supermarketov alebo rôznych vinoték. Veríme, že tú najlepšiu chuť má poctivo vyrobené víno priamo z pivnice. U vinárov vo fiľakovských pivniciach je dnes možné nájsť rôzne druhy vín. A hoci bolo v minulosti fiľakovské víno často zaznávané, niektoré vína z fiľakovských pivníc sa v súčasnosti už prezentovali aj na súťažiach. Každé dobré víno má mať svoj príbeh, a to vo fiľakovských pivniciach ho určite má.

Pri záchrane pivníc nejde len o záchranu a obnovu samotných budov a podzemných priestorov, ale aj o záchranu predmetov a náradí, ktoré s vinárstvom priamo súvisia. V mnohých pivniciach sa dodnes zachovali staré lisy, mlynky, putne, kade, sudy či iné vinohradnícke náradie. Žiaľ, mnohé z takýchto predmetov sa dostali do rúk zlodejov a nakoniec skončili kdesi v kovošrote či ako drevo na kúrenie. OZ Pivničný rad sa bude snažiť, aby sa predmety zo starých pivníc uchovali v pôvodnom stave do budúcna, prípadne sa uložili do živých pivníc, kde by mohli byť sprístupnené verejnosti. OZ Pivničný rad má záujem vykonávať aj dokumentačnú činnosť o dejinách fiľakovského vinárstva, ktorá spočíva v zhromažďovaní archívnych prameňov, starých fotografií, alebo dokumentovaní súčasného stavu pivníc a predmetov.


Hoci proces výroby vína zostáva tradičný, drží krok s dobou. Vo viacerých pivniciach je vinárom nápomocná nová technika ako odstopkovače, nové lisy či filtre na víno. Kým kedysi bolo takmer nemysliteľné, aby sa našlo fiľakovské víno v zátkovaných fľašiach, dnes už je to takmer samozrejmosť. OZ Pivničný rad chce dosiahnuť, aby fiľakovské pivnice boli miestom, kde sa vždy nájde kvalitné víno, ku ktorému patrí dobrá nálada a príjemné prostredie pre jeho vychutnanie.

© 2016 OZ Pivničný rad Fiľakovo.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!